POZNAJ Z NAMI MEKSYK!

Kliknij na miejscowość i dowiedz się więcej!

Grutas Tolantongo Teotihuacan Guadalupe Mexico City Xocimilco Taxco Cholula Puebla Acapulco Monte Alban Oaxaca Mitla Tehuantepec Zinacantan Kanion Sumidero San Juan Chamula San Cristobal de Las Casas Palenque Yaxcilian Campeche Uxmal Celestun Merida Chichen Itza Valladoid Rio Lagartos Xolbox Cancun Isla Mujeres Puerto Morelos Cozumel Playa del Carmen Tulum Coba Chetumal

Playa del Carmen
28°
Fair
WedThuFri
28/21°C
29/20°C
28/19°C
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.

Teotihuacan

Teotihuacan to stanowisko archeologiczne położone na centralnym płaskowyżu, na północny wschód od miasta Meksyk. Nazwa stanowiska pochodzi z języka nahuatl i można ją przetłumaczyć jako: „miejsce, w którym ludzie stają się bogami”.

Według legend zostało ono zbudowane przez olbrzymów,  którzy mieli żyć przed pojawieniem się ludzi i zostali zniszczeni przez wielką katastrofę.

Centrum kultowe zostało zbudowane wzdłuż Alei Zmarłych. Aleja o szerokości ok. 40m i długości ponad 2 km ciągnęła się od Piramidy Księżyca, aż do Cytadeli. Wzdłuż niej usytuowano wiele świątyń oraz Piramidę Słońca. Dwie piramidy: Piramida Słońca o długości podstawy 225 x 207m i wysokość 65 m oraz Piramida Księżyca 150m × 120m x 43m. To najstarsze budowle tego kompleksu.

Guadalupe

Matka Boża z Guadalupe objawiła się Aztekowi św. Juanowi Diego na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe na szacie indiańskiej. Jest to najstarsze objawienie Maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.

Od 1999 NMP z Guadalupe czczona jest jako Patronka obu Ameryk. Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe przypada 12 grudnia.

Nazwa Matka Boża z Guadalupe pochodzi prawdopodobnie od określenia coatlaxopueh, które w języku nahuatl oznacza „kogoś kto depcze węża”.

Mexico City

Mexico City - to centrum administracyjne, finansowe i kulturalne Meksyku. Stolicę można kochać, albo znienawidzić. Jest położone wysokości 2240 m n.p.m.. Choć oddycha się tutaj z trudem, komunikacja jest chaotyczna to paradoksalnie Mexico City przyciąga jak magnes. Miasto olbrzym, liczy jako tzw. Zona Metropolitana 25 mln mieszkańców. Dystrykt Federalny to odrębny twór administracyjny, posiadający  odmienny status od pozostałych 31 stanów. W 1521 Hernan Cortes podbił ówczesny Tenochtitlan zadając upadek kulturze prekolumbijskiej.

Xocimilco

To jedna z najciekawszych atrakcji  Mexico City. Mieszkańcy pływają po kanałach w ukwieconych łódkach zwanych „trajineras” i mieszkają wśród chinampas pokrytych kukurydzą i kwiatami. Jest to ulubione miejsce Meksykanów by celebrować życie wśród rodziny i przyjaciół. Odpychane od dna 4- metrowymi palami łodzie wyposażone są w stół oraz ławy. Na pokładzie można zjeść posiłek, a także zrelaksować się w rytmie mariachis oraz marimby.

W 1987 roku obszar poletek chinampas w Xochimilco został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO razem z historycznym centrum Meksyku. Przynajmniej dwukrotnie pojawiło się zagrożenie, że Xochimilco zostanie usunięte z listy UNESCO z powodu zniszczenia strefy chinampas i zagrożenia dla całego regionu, jakie niesie ze sobą rozwój urbanizacyjny stolicy Meksyku.

Taxco

Jest symbolem kolonialnego bogactwa Meksyku. Miasto srebra zachwyca architekturą w niezwykłej górskiej scenerii.  Przejazd  stromymi i wąskimi uliczkami, taksówkami-garbusami na punkt widokowy jest obowiązkową atrakcją dla lubiących adrenalinę. Nad miastem góruje Kościół Św. Pryski i Św. Sebastiana, ufundowany przez najbogatszego człowieka epoki Jose de La Borda w 1758r.  Właściciel legendarnych kopalni „oddał w ten sposób Bogu to, co Bóg dał mu wcześniej.”

Cholula

15 kilometrów od Puebli na 65 metrowym wzgórzu, znajduje się Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Konkwistador Hernan Cortes wniósł w tym miejscu na gruzach piramidy, świątynię o średnicy prawie 500m, uważanej za największą tego typu konstrukcję na świecie. Jest to wyraz niechlubnego triumfu zdobywców Nowego Świata nad ludami preokolumbijskimi.

Puebla

Puebla zostało założone w 1531 roku przez arcybiskupa Santo Domingo Toribio Benavente jako Puebla de los Ángeles - Miasto Aniołów i Kościołów. Według legendy zstąpili oni z niebios, aby wyznaczyć kształt miasta. W 1832 roku przejściowo stolica Republiki Meksyku. W 1847 roku została zajęta przez wojska amerykańskie. 5 maja 1862 roku w bitwie pod miastem, wojska generała Ignacego  Zaragozy pokonały Francuzów, dlatego w większości meksykańskich miast znajduje się ulica 5 maja, by oddać zwycięzcą cześć. Meksykanie lubią skupiać się na tym co pozytywne, zapominając o mniej chlubnej historii, bowiem miasto było w latach 1863 -1867 okupowane przez Francuzów, o czym mawia się znacznie rzadziej.

W 1987 roku historyczne centrum Puebli zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  W centrum góruje katedra z XVI-XVIIIw., z najwyższą dzwonnicą w Meksyku (69 m).

Kościół Santo Domingo o fasadzie z szarozielonego onyksu z purpurowymi tynkami, z kaplicą Różańcową (1650-1690),  jest wybitnym zabytkiem barokowej sztuki ornamentalnej. Ponad to Puebla słynie z przepięknej talavery, ozdobnych i barwnych płytek ceramicznych. Mawiano, że sam Moctezuma władca Azteków jadał na talerzach z Puebli. Przepis na narodową potrawę Meksyku, kurę w czekoladowym sosie mole, pochodzi właśnie z Puebli.

Acapulco

Legendarny ośrodek wypoczynkowy w stanie Guerrero na południe od Mexico City, jest perłą Pacyfiku. Nazwa „Acapulco” pochodzi od języka Nahuatl Aca-pōl-co i oznacza „tam, gdzie trzciny zostały zniszczone”. Nazwa „de Juárez” została dodana do oficjalnej nazwy w 1885 r. dla uczczenia Benito Juáreza, byłego ukochanego przez wszystkich prezydenta Meksyku (1806-1872).

W latach 50. Acapulco stało się modnym miejscem dla milionerów  i gwiazd Hollywood, takich jak: Elizabeth Taylor, Frank Sinatra, Eddie Fisher i Brigitte Bardot. Hollywoodzki film „Zabawa w Acapulco” z 1963 roku, z Elvisem Presleyem w roli głównej, rozgrywa się w Acapulco, choć zdjęcia miały miejsce w USA. Kolejną  atrakcją w Acapulco są  skoczkowie, których możma podziwiać. Wykonują oni niebezpieczne salta do wody z wysokości 40 m - ze skały La Quebrada.  Tradycja zaczęła się w latach trzydziestych, kiedy młodzi ludzie niedbale rywalizowali ze sobą, aby zobaczyć, kto może skoczyć z najwyższego punktu do morza.

Monte Albán

Monte Albán to dawne centrum kulturalne Mezoameryki położone na Wyżynie Meksykańskiej w stanie Oaxaca w Meksyku.

Powstanie ośrodka związane jest ze sztuką olmecką. Z tego okresu pochodzą najstarsze świątynie. Cokoły zdobią hieroglify i płaskorzeźby przedstawiające „tancerzy”. Są to wyobrażenia ludzi w niecodziennych pozach, z zamkniętymi oczami. Zdaniem archeologów wyobrażają one rytualny taniec lub ofiary składane bogom. Wraz z przybyciem na te tereny Zapoteków zaczął się kolejny okres w rozwoju Monte Albán.

Oaxaca

Stan Oaxaca zamieszkuje ponad 3 miliony ludzi, są to  głównie potomkowie Zapoteków i Misteków. Stolicą tego stanu jest miasto o takiej samej nazwie. Wokół Zocalo uwagę zwraca katedra Wniebowstąpienia z 1535 roku, gmach poczty głównej, a także były pałac rządowy.

Starówka wraz z Monte Albán wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Oaxaca zachwyca lokalnym rękodziełem oraz bogactwem smaków: sery, kukurydziane tamales, czekoladowe sosy mole, koniki polne. Złotem Oaxaki nazywa się mezcal – bimber, który pędzi się w każdym szanującym się gospodarstwie.

Mitla

Miasto Mitla zostałozałożone około 500 r. przez Zapoteków w pobliżu Monte Albán, na Wyżynie Meksykańskiej w stanie Oaxaca.
Największy rozwój tego miasta datowany jest na czas, w którym opustoszało miasto Monte Albán, czyli od około 700 – 900 r.
Pozostałością sztuki Mezoamerykańskiej są ruiny pałacu zbudowanego przez Zapoteków. Pałac zdobi geometryczna ornamentyka o różnych typach: meandry, romby, zygzaki, plecionki. Zabudowania zostały umieszczone na niewysokich platformach zlokalizowanych wokół trzech połączonych ze sobą kwadratowych dziedzińców. W X wieku rozpoczął się upadek Mitli. Pod koniec XV wieku Mitla została zdobyta przez Azteków. W okresie kolonialnym, na jednej z platform zbudowano kościół.
W 2010 roku ruiny Mitli wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tehuantepec

Tehuantepec to przesmyk leżący w południowej części Meksyku pomiędzy zatoką Campeche (część Zatoki Meksykańskiej) na północy, a zatoką Tehuantepec (część Oceanu Spokojnego) na południu.

Nazwa pochodzi od miasta Santo Domingo Tehuantepec w stanie Oaxaca; wywodzi się z języka Nahuatl oznacza tecuani-tepec, czyli „wzgórze jaguara”. Za sprawą malarki Fridy Kahlo tradycyjne sukienki z Tehuany zobaczył cały świat.

Zinacantan

W tym pueblo warto dać się zaprosić przez Indianki Tzotzil do ich domów. Przyjrzeć jak na ogniu wypiekają placki kukurydziane, albo zajmują się tkactwem.

Kanion Sumidero

Kanion Sumidero jest położony w odległości około 40 km do stolicy meksykańskiego stanu Chiapas nad rzeką Grijalva. Jego ściany sięgają do 1200 m wysokości. Południowe wejście do kanionu rozpoczyna się niedaleko miasta Chiapa de Corzo, natomiast północny kończy się tamą i zbiornikiem retencyjnym hydroelektrowni Manuel Moreno Torres, znanym także jako Chicoasén. Dalej rzeka Grijalva płynie poprzez stan Tabasco i uchodzi do Zatoki Meksykańskiej.

Kanion jest rezultatem uskoku tektonicznego jaki powstał w plejstocenie, około 30 mln lat temu. Kanion jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w stanie Chiapas. Teren kanionu objęty jest ochroną i od 1980 roku ma status Parku Narodowego Kanionu Sumidero.

San Juan Chamula

Niezwykła wioska indiańska, gdzie synkretyzm religijny widoczny jest na każdym kroku.  Najcenniejszym przeżyciem jest wizyta w lokalnym kościółku Św. Jana Chrzciciela, gdzie Indianie Tzotzil modlą się gorliwie składając dary. Zapach palonych świec i kadzideł,  igliwie rozsypane na posadzce i  świeże kwiaty we wnętrzu kościoła zapamiętacie już na zawsze. W środku kościoła zabronione jest robienie zdjęć.

San Cristobal de Las Casas

Majańsko – Hiszpańska kulturalna stolica stanu Chiapas, wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. To jedno z najpiękniejszych miast Meksyku. Turystów zachwycają klimatyczne, brukowane i wąskie uliczki przy których wznoszą się kolonialne budowle. Pierwszym biskupem był w XVI w. słynny apostoł Indian, charyzmatyczny Bartolome de las Casas, autor „Relacji o wyniszczeniu Indian”. Katedra św. Krzysztofa stoi w samym sercu miasta.

Palenque

Najsłynniejsza strefa archeologiczna w stanie Chiapas. Ukryta niczym perła w lesie tropikalnym. Jedno z najpiękniejszych majańskich miast na świecie. Większość słynnych budynków powstała za panowania Pakala Wielkiego urodzonego w 603 roku.  Jedną z najważnieszych jest Templo de las Inscripciones (Świątynia Inskrypcji), w której Alberto Ruz Lhuillier  w roku 1952 dokonał sensacyjnego odkrycia grobowca Pakala Wielkiego wraz z maskami i ozdobami pochówkowymi wykonanymi z jadeitu.

Yaxcilian

Yaxcilian to tajemnicze starożytne miasto Majów znajdujące się na brzegu rzeki Usumacinta w stanie Chiapas w Meksyku. W późnym okresie klasycznym Yaxchilan był jednym z najpotężniejszych, rywalizując jedynie z Piedras Negras. Zdominował także mniejsze miejsca jak Bonampak, a nawet przez pewien czas Tikal w obecnej Gwatemali, był także rywalem Palenque, z którym Yaxchilan walczył w 654r.

Miejsce to jest szczególnie znane z dobrze zachowanych rzeźbionych kamiennych nadproży ustawionych nad drzwiami głównych budowli . Te nadproża, wraz ze stelami wzniesionymi przed głównymi budynkami, zawierają hieroglificzne teksty opisujące dynastyczną historię miasta.

Campeche

Malownicze tropikalne miasteczko kolonialne. Spośród uliczek wyróżnia się Calle 12, przy której usytuowane są historyczne budynki, a także miłe knajpki i bary. Najlepiej zwiedzać je na piechotę od bramy morskiej w kierunku Puerta de Tierra. Miasto posiada pirackie tradycje i warte odwiedzenia fortyfikacje San Jose i San Miguel, w którym działa Muzeum Archeologiczne.

Uxmal

To starożytne miasto Majów leży na wzgórzach. Jest największe i najpiękniejsze w regionie na północy stanu Campeche. Od VI do X wieku było „ Trzy razy budowane”. Uxmal zachwyca bogactwem architektonicznym (Pucc i Chenes) największe i najpiękniejsze w regionie na północy stanu Campeche. Piramida Wróża, Czworobok Mniszek, czy Pałac Gubernatora to przykłady bogactwa majańskiego baroku.

Celestun

W Rezerwacie Biosfery Ría Celestún trzeba popływać łodziami podczas wodnego safari. Pośród tuneli mangrowych i krystalicznie czystych źródeł wody można spotkać karminowe flamingi oraz siedliska krokodyli.   Na północ od Celestún ciągną się kilometry dziewiczych plaż słynących z muszli.

Merida

Stolica stanu Jukatan jest perełką architektury kolonialnej. Zabytkowe rezydencje z przełomu XIX i XX w z czasów boomu sizalowego, pałace, uniwersytety, hotele dodają jej dostojności. Sprzed katedry warto się wybrać na przejażdżkę tradycyjną dorożką aleją Montejo wzorowaną na paryskich arteriach. Wart odwiedzenia jest Pałac Canton z Muzeum Antropologii i Historii Jukatanu. Miasto liczy ponad milion mieszkańców, tym samym jest największym w stanie Jukatan.

Chichen Itza

To starożytne Miasto Majów obecne znajduje się na liście Siedmiu Nowych Cudów Świata. Od roku 1988 widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tajemnicza Piramida Kukułkana – Pierzastego Węża, to architektoniczny kalendarz, który góruje nad miastem. Wysoka na 30 metrów Piramida to najsłynniejsza budowla Mezoameryki. Pozostałymi obiektami które warto zobaczyć  są: olbrzymie Boisko do Gry w Pelotę, Ołtarz Czaszek, Platforma Jaguarów, Świątyna Wojowników,  Pałac Tysiąca Kolumn, Święta Cenota oraz Obserwatorium Astronomiczne.

Rio Lagartos

Z inicjatywy władz meksykańskich w 1979 roku został utworzony Rezerwat Biosfery Río Lagartos. W obrębie 60 tysięcy hektarów znalazły się lasy, wydmy, lasy namorzynowe, ujścia rzek i 60 km plaż. Rezerwat obejmuje także wsie rybackie: Río Lagartos, San Felipe, Las Colorados i El Cuyo. Na  terenie rezerwatu można zamieszkuje ponad 380 gatunków ptaków, 59 gatunków ssaków, 80 gatunków gadów, 99 gatunków ryb oraz 16 gatunków płazów, co czyni Río  Lagartos miejscem niesamowitej bioróżnorodności.

Xolbox

Wyspa Holbox jest oddzielona od stałego lądu przez lagunę, która jest domem dla różnych gatunków ptactwa w tym pelikanów oraz flamingów. Populacja wyspy wynosi około 2000 osób. Wyspa sama w sobie jest niewielka bo jej długość wynosi 12 kilometrów, a szerokość  to zaledwie 1,5 km.

Gospodarka opiera się głównie na rybołówstwie. Turyści odwiedzający Wyspę   Holbox przyjeżdżają głównie w celu oglądania rekina wielorybiego, którego można spotkać w Morzu Karaibskim od maja do połowy września.  Nie ma tutaj praktycznie samochodów, a głównym środkiem transportu mieszkańców są wózki golfowe oraz motorowery.

Cancún

Cancún to tętniący życiem ośrodek wypoczynkowy. Słynie z przepięknych plaż, licznych kurortów i nocnych klubów. Składa się z dwóch odrębnych obszarów: bardziej tradycyjnego centrum miasta (El Centro) i długiej, nadmorskiej promenady hoteli z Bulwarem Kukułkana (Zona Hotelera). Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od „Kaan Kuum” co w języku Maya oznacza „Gniazdo Węży”. Populacja br. wynosi 831 505

Isla Mujeres

Wyspa Kobiet swoją nazwę zawdzięcza glinianym figurkom, które ujrzał Hiszpan - Fernando Hernandez de Cordoba, który przybył na wyspę z Kuby w 1517. Długość Wyspy to 8 km, a jej szerokość waha się od 200m do ok. 1km. Isla Mijeres znajduje się 20 minut drogi promem na wschód  od Cancún. Na jej terytorium znajdowało się ważne sanktuarium Bogini Ixchel-bogini płodności i patronki kobiet.  Wyspa Kobiet szczyci się znakomitymi białymi i piaszczystymi plażami, z których najpięknijsza to Playa Norte.

Puerto Morelos

Niewielkie miasteczko rybackie w połowie drogi z Cancún do Playa del Carmen. Miejscowość oddziela od głównej drogi, pełen krokodyli las mangrowy. Osada została nazwana od Jose Marii Morelosa – jednego
z przywódców ruchu niepodległościowego 1811. Symbolem miasta jest latarnia morska, która w 1967 roku została przechylona przez huragan Beulah. Puerto Morales to znakomite miejsce do snurkowania. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najlepiej zachowanych fragmentów przepięknej rafy koralowej i plaże z białym piaskiem. Populacja wynosi 11 000 osób.

Cozumel

Cozumel w języku Majów oznacza Wyspę Jaskółek. Meksykańska wyspa na Morzu Karaibskim położona jest około 20 kilometrów na wschód od wybrzeży Półwyspu Jukatan. Administracyjnie stanowi jedną z dziesięciu gmin meksykańskiego stanu Quintana Roo. Cozumel to popularny wśród amatorów nurkowania ośrodek turystyczny. Główne miasto na wyspie to San Miguel de Cozumel. W 2016 utworzono tu rezerwat biosfery.

Wyspa ma 48 km długości i 16 km szerokości. Zdecydowana większość stałych mieszkańców mieszka w San Miguel, położnym na zachodnim wybrzeżu. Pozostała część wyspy to płaska nizina z gęstą szatą roślinną. Wyspę zamieszkuje 95 758 osób dane z 2018 roku.

Playa del Carmen

To drugi po Cancún najbardziej znany ośrodek wypoczynkowy. Miasto rozrasta się w zawrotnym tempie. Zanim nazwano je Playa del Carmen było znane jako Xaman Ha, co oznacza „Woda Północy” Było to jedno                 z pierwszych osiedli hiszpańskich konkwistadorów na początku XVI wieku. Dopiero w czasach konkwisty miasto nazwano Playa del Carmen, z powodu założenia kaplicy Virgen del Carmen. Główną atrakcją turystyczną miasta jest deptak Quinta Avenida. Wzdłuż tej alei znajdują się znane butiki              i najlepsze restauracje. Miasto leży nad samą plażą. Znani mieszkańcy to:  Barry Shulman Mistrz Świata w Pokerze, artysta David Guetta, czy projektantka mody Tory Burch. Populacja wynosi 232 499 osób.

Tulum

Oryginalna nazwa miasta brzmiała „Zama”, czyli Świt. Promienie słoneczne o poranku rozświetlają jedną z najpiękniejszych stref archeologicznych Meksyku usytuowaną na stromych klifach.  Tulum roztacza spektakularne widoki na turkusowe Morze Karaibskie i plaże. Miasto, które w momencie przybycia konkwistadorów wciąż funkcjonowało i zachwycało swą potęgą. aż do XVIII wieku, pełniąc funkcje portowe i ceremonialne. Dziś Tulum dzieli się na  Pueblo Tulum - strefę archeologiczną oraz strefę hotelową. Miejsce to zachwyci osoby kochające naturę i spokój. Populacja wynosi 23 274 osób.

Coba

W języku Majów „Coba” oznaczała „wodę poruszoną wiatrem”.

Jest to starożytne miasto ukryte w tropikalnym lesie. Do  najważniejszych budowli należą: Kościoł, Świątynia, Boisko do Gry w Pelotę, Obserwatorium i Wielka Piramida (42 m wysokości) – najwyższa na Półwyspie Jukatańskim na którą można się wspinać. Coba zajmowała teren ponad 70km², była największym  i  najdłużej działającym Miastem Państwem w regionie od 100 r. p.n.e do 1000 r.n.e i nigdy nie została odnaleziona przez konkwistadorów.  Miasteczko otaczają laguny, cenoty i oczka wodne w których żyją krokodyle. W gęstym tropikalnym lesie nierzadko można spotkać małpy czepiaki.

Chetumal

W stolicy stanu Quintana Roo panuje atmosfera przygranicznego miasta portowego. Na południe od miasta w Subteniente Lopez znajduje się przejście graniczne do Belize i dalej do Gwatemali. W miejscu „czerwonych drzew” bo tak brzmi tłumaczenie nazwy Chetumal,  warte odwiedzenia jest Muzeum Kultury Majów, artefakty wystawione w ośmiu salach to autentyczne rzeźby i reprodukcje, obiekt należy do najlepiej wyposażonych w tym regionie. Populacja br. wynosi 190 409

Valladoid

Valladolid jest jednym ze 111 miast zaklasyfikowanych jako Pueblo Mágico, co po hiszpańsku oznacza  Magiczne Miasteczko. Pueblo Mágico to oficjalny tytuł nadawany przed rząd Meksyku atrakcyjnym turystycznie miejscowościom.  Kolonialna perełka uwodzi sercem
miasta zwaną Zocalo. Popołudniowy spacer wśród pastelowych domów i romantycznych ławeczek rozbudzą Waszą wyobraźnię. Dodatkową atrakcją jest fakt, iż Valladolid  była planem filmowym dla niejednej meksykańskiej telenoweli.

Populacja miasta wynosi 54 579 osób.

Grutas Tolantongo

Główną atrakcją jaskiń w stanie Hidalgo są wody termalne. Są to dwie groty na zamkniętym końcu kanionu, z których wypływa mała wulkaniczna rzeka, która spływa dnem kanionu. Nad grotą znajduje się, niewielka jaskinia o głębokości 15 metrów, w której ciepłą wodę poczują ci, którzy zapuszczają się do środka.

W języku Nahuatl Tonaltonko  oznacza „Dom, w którym czuje się ciepło”. W swojej książce „Lo que el viento nos dejo: hojas de terruno hidalguense”, dziennikarka Enrique Rivas Paniagua nadaje etymologii Tolantongo bardzo głęboki obraz: "... sąsiednie miasta nazywają je Tonaltongo (pochodzenie Tonaltonko), ... ale w 1975 roku, kiedy ten eden został odkryty i był promowany przez magazyn „Mexico Desconocido”, nazwa została błędnie napisana i tak to oficjalnie otrzymało nazwę Tolantongo.”

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych