FAQ

Czy Polak potrzebuję wizę, aby wjechać do Meksyku?

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich w przypadku pobytów turystycznych, prywatnych lub służbowych nie przekraczających 180 dni. Osoby udające się do Meksyku w celu podjęcia pracy, działalności handlowej etc. obowiązane są mieć wizę odpowiadającą charakterowi ich pobytu. Przedłużenie pobytu w Meksyku bez uprzedniego uzyskania zgody władz imigracyjnych może spowodować podjęcie decyzji o deportacji oraz nałożeniu na cudzoziemca kary w postaci grzywny, a także o wydaniu zakazu ponownego wjazdu.

Wymagany minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy. Podróż do strefy przygranicznej z USA z biletem w jedną stronę i bez wizy amerykańskiej może być podstawą do wydania decyzji o tymczasowym zatrzymaniu i wszczęcia procedury deportacyjnej.

Należy pamiętać, że tzw. Formularz Migracyjny (FMT), który w przypadku podróży samolotem rozdawany jest już na pokładzie, po wypełnieniu musi być opieczętowany przez urzędnika migracyjnego podczas przekraczania granicy (w przypadku podróży samolotem jest to pierwsze międzynarodowe lotnisko, a nie docelowe). Jeżeli wjazd do Meksyku następuje przez jeden z punktów kontroli na granicy ze Stanami Zjednoczonymi, w celu uzyskania formularza należy bezzwłocznie skierować się do jednego z meksykańskich urzędów konsularnych, zlokalizowanych w pasie przygranicznym. Oryginał wypełnionego formularza odbiera funkcjonariusz służb migracyjnych, natomiast ostemplowaną kopię FMT należy zachować i okazać w momencie wyjazdu z Meksyku. Brak kopii formularza (a w przypadku jego utraty - niedopełnienie obowiązku zgłoszenia tego faktu na policji) może oznaczać przy wyjeździe nałożenie grzywny w wysokości do 100 USD.

Jeśli zgubimy formularz należy zgłosić to odpowiednio wcześniej w Biurze Migracji na lotnisku przed wylotem(zaleca się przybyć z zapasem czasu, mogą być kolejki), należy dokonać opłaty i wypełnić ponownie formularz - koszt od stycznia 2017 r., wynosi 533 peso (około 24 USD) od osoby.

Funkcjonariusze służb granicznych mają obowiązek odnotowywania wjazdu i wyjazdu przez odciśnięcie stempla w paszporcie cudzoziemca. Konsekwencją nieostemplowania paszportu mogą być utrudnienia w przypadku ponownego wjazdu na terytorium Meksyku.

Przy przekraczaniu granicy drogą lądową należy wnieść tzw. opłatę turystyczną w wysokości ok. 25 USD. W przypadku podróży samolotem jest ona wliczona w cenę biletu. Turyści przekraczający granicę w portach morskich wnoszą opłatę w wysokości ok. 5 USD.

Uwaga: przy przelocie tranzytem przez terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki konieczna jest wiza tranzytowa tego kraju.

Cudzoziemcy przyjeżdżający na pobyty turystyczne do 180 dni nie są objęci obowiązkiem meldunkowym.

Szczegółowe informacje o zasadach wjazdu, pobytu oraz procedurach uzyskiwania pozwoleń na pobyt przekraczający 180 dni można uzyskać w centrali Narodowego Instytutu Migracji (Instituto Nacional de Migracion - INM) w stolicy kraju lub w licznych oddziałach terenowych. Informacje, w tym wzory wniosków oraz wykaz wymaganych dokumentów, można też uzyskać na stronie internetowej www.inm.gob.mx.

Czy w Meksyku jest bezpiecznie?

Nigdy nie czułam się zagrożona, choć mieszkam w Meksyku od 2013 roku. Musiałabym kłamać, gdybym miała zaprzeczyć, że nie należy obawiać się mafii, czasami może zdarzyć się, że turysta jest pechowo w centrum wydarzeń, gdzie nigdy nie powinien się znaleźć. Istnieją obszary mniej i bardziej bezpieczne, trzeba o nich wiedzieć. Nie należy obnosić się z bogactwem, ani nosić wypchanego gotówką portfela w tylnej kieszeni spodni. Należy być czujnym i rozsądnym tak samo jak i w miastach europejskich. Na półwyspie Jukatańskim policja szczególnie intensywniej dba o bezpieczeństwo dla turystów, bowiem to właśnie Turystyka to główny sektor generujący przychody w tej części Meksyku.

Obecnie najbardziej zagrożone przestępczością zorganizowaną rejony kraju to stany Sinaloa, Baja California, Chiapas, Guerrero, Nuevo Leon oraz Michoacan. Zagrożenia wynikają przede wszystkim z działania na tym terenie karteli narkotykowych. Turyści powinni być tam przygotowani na kontrole ze strony policji, a w niektórych przypadkach nawet wojska. W stanie Chiapas oraz w mniejszym stopniu w stanie Guerrero zagrożenie wynika też z działalności oddziałów zbrojnej partyzantki.

W związku z pogorszeniem stanu bezpieczeństwa wzdłuż północnej granicy Meksyku, zaleca się polskim obywatelom szczególną ostrożność podczas podróży w tym rejonie, zwłaszcza w okolicach miast Tijuana, Mexicali, Hermosillo i Ciudad Juarez.

Przestępczość pospolita jest wysoka szczególnie w stanach Chihuahua, Sinaloa, Guerrero, Nuevo Leon, Baja California, Sonora, gdzie można stać się ofiarą napadu, kradzieży czy rozboju z użyciem broni palnej. Zagrożeniem dla turystów są też tzw. "porwania ekspresowe", które mogą być wynikiem np. wzięcia przypadkowej taksówki należącej do niesprawdzonej firmy.

W mieście Meksyk lepiej wystrzegać się zatrzymywania taksówek na ulicy, kiedy to możliwe należy wybierać taksówki zamawiane telefonicznie. W porwaniach mogą brać udział osoby podające się za funkcjonariuszy policji. Paszporty i bilety lotnicze lepiej pozostawić w hotelowych sejfach. W mieście Meksyk częste są kradzieże kieszonkowe w metrze oraz w tzw. metrobusie.

Zaleca się sporządzenie fotokopii paszportu oraz trzymanie paszportu i części środków płatniczych w hotelowym sejfie. Turyści zagraniczni bywają także ofiarami pożyczających od nich pieniądze lub proszących o skorzystanie z kart płatniczych i kredytowych. Wśród tych oszustów spory odsetek stanowią cudzoziemcy mieszkający na stałe w Meksyku. Duże kurorty wypoczynkowe (Acapulco, Cancun, Merida), a także okolice międzynarodowych lotnisk to miejsca w których najczęściej odnotowywano przypadki tego typu przestępstw.

Podczas planowania podróży, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie swojej podróży w systemie Odyseusz. https://odyseusz.msz.gov.pl/

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Meksyku
Ambasador: Beata Wojna
Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, 01000
Tel dyżurny: 044 55 4377 1970
Tel: +52 55 5481 2050
Email: meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://meksyk.msz.gov.pl

Kiedy najlepiej wybrać się do Meksyku?

Meksyk odwiedzany jest praktycznie przez okrągły rok. Nie ma tu, tak jak w większej części Europy, podziału na cztery pory roku. Tutaj pory roku są dwie: sucha i deszczowa. Naszym latem w czerwcu, lipcu i sierpniu na Półwyspie Jukatańskim jest znacznie goręcej niż europejską zimą. Najlepszy czas na odwiedzenia Jukatanu, to miesiące między listopadem, a majem. Ponieważ panuje wówczas najlepsza aura. Temperatury i wilgotność z bardzo wysokich( powyżej 30C ) w okresie letnim spadają do poziomu optymalnego. Średnioroczna temperatura wynosi 25.8 °C. w mieście Playa del Carmen. Sierpień jest najcieplejszym miesiącem roku.

Od lipca do listopada potencjalnym zagrożeniem są huragany. Planując wyjazd do Meksyku czy na Karaiby w tym okresie należy zapoznać się z ostrzeżeniami meteorologicznymi. Jednak każdy rok jest inny i nie należy się zniechęcać. Zazwyczaj w lipcu i wrześniu loty do Cancun są znacznie tańsze.

Centralny Meksyk leży w strefie trzęsień ziemi, nie należy więc ignorować treści instrukcji alarmowych dostępnych w hotelach oraz budynkach użyteczności publicznej.

Czy warto się szczepić przed przyjazdem?

Tak!

Meksyk wymaga szczepienia przeciw żółtej febrze od podróżnego powyżej 9 lub 12 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje, w tym i tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin.

Turystom przybywającym do Meksyku zaleca się szczepienia przeciw dengue; hepatitis A i B (pod warunkiem, że nie chorowali wcześniej na te choroby) oraz przeciw durowi brzusznemu, jeśli udajemy się do stref tropikalnych o niskim poziomie higieny.

W Meksyku występuje duże ryzyko zarażenia się malarią na obszarach rolniczych w stanach: Chiapas, Guerrero, Michoacan, Oaxaca, Quintana Roo, Sinaloa i Tabasco. Poza tym w Meksyku występują takie choroby jak zika i chikungunya roznoszone przez komara Aedes aegypti odpowiedzialnego także za rozprzestrzenianie się żółtej febry.

W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia amebozą oraz innymi bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać spożywania posiłków przygotowywanych na ulicznych straganach, świeżych owoców i warzyw, które nie zostały poddane procesowi odkażania, a także wody innej niż butelkowana. Należy unikać napojów z lodem w małych barach i restauracjach, których stan sanitarny może budzić wątpliwości.

W roku 2017 odnotowano 63% spadek przypadków zakażenia wirusem Zika. Tym niemniej nadal zalecamy stosować się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

W przypadku koniecznego pobytu w szpitalu zalecane jest posiadanie karty płatniczej Visa, Mastercard lub American Express, ponieważ nawet posiadanie wykupionego ubezpieczenia medycznego w solidnej firmie europejskiej nie gwarantuje, że szpital przyjmie pacjenta. Zaleca się posiadanie ubezpieczenia typu płatne natychmiast w czasie leczenia zagranicą na sumę nie mniejszą niż około 100 000 USD. Koszty leczenia, operacji i pobytu w szpitalu na dobrym poziomie są bardzo wysokie - porównywalne do tych w USA.

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego. Nie jest to sprawdzane przy wjeździe, natomiast jest zalecane.

 Czy warto samemu prowadzić  samochód w Meksyku?

Na całym terytorium Meksyku zaleca się podróżować samochodem wyłącznie w dzień oraz po drogach głównych. Ryzyko napadu na mało uczęszczanych drogach jest bardzo wysokie. Kierowcy powinni legitymować się międzynarodowym prawem jazdy, mimo że samochody można wypożyczyć nawet na podstawie polskiego dokumentu. Jednak w razie wypadku, zwłaszcza z udziałem innych pojazdów, posiadanie wyłącznie polskiego prawa jazdy może przysporzyć problemów. Na podstawie polskiego prawa jazdy, na wniosek zainteresowanego odpowiednie władze mogą wystawić meksykański duplikat. Przy wypożyczaniu samochodu należy zazwyczaj wpłacić kaucję, której wysokość uzależniona jest od marki samochodu, roku produkcji itp. (od 500 do 1000 USD). Sama opłata za wynajem jest stosunkowo niska dziennie

wynosi około 16 USD za mały, ekonomiczny samochód. Należy zachować szczególną ostrożność w trakcie prowadzenie samochodu. Meksykanie prowadzą dosyć spontanicznie, zdarza się, że nie używają kierunkowskazów. Paliwo obecnie jest najdroższe w historii Meksyku. Około 1 USD za litr.     Magna $17.92, Premium $19.40, Diesel $18.96.

Co wolno nam przywieźć do Meksyku i wywieźć z kraju?

Obowiązujące przepisy zezwalają na wwóz bez składania deklaracji celnej kwoty 10 tys. USD w gotówce lub jej równowartości w innych walutach.

Zgodnie z przepisami fitosanitarnymi zabroniony jest wwóz świeżych artykułów spożywczych lub żywności o niskim stopniu przetworzenia. Restrykcyjnie egzekwowane są przepisy zabraniające wwozu roślin, nasion, mięsa i wędlin (w tym paczkowanych i w puszkach) oraz produktów spożywczych przygotowanych metodami domowymi.

Praktycznie całkowitym zakazem wywozu objęte są rzadkie gatunki zwierząt. Wyjątkowo skrupulatnie zabrania się wywozu przedmiotów o wartości archeologicznej.

Cudzoziemiec przyjeżdżający do Meksyku może bez składania deklaracji celnej i ponoszenia opłat celnych wwieźć rzeczy przeznaczone do użytku osobistego, aparat fotograficzny i kamerę, jeden przenośny komputer, telefon komórkowy, dwa używane komplety osobistego sprzętu sportowego, radio lub radiomagnetofon, lekarstwa na własny użytek (w przypadku leków psychotropowych konieczna jest imienna recepta lekarska), do 20 paczek papierosów, do 3 l dowolnych napojów alkoholowych. Oprócz tego cudzoziemcy są zwolnieni od opłat przy wwozie do Meksyku wszelkich towarów w ilościach nie budzących podejrzeń, że mogą mieć przeznaczenie handlowe.

Podróżujące zwierzęta muszą być odpowiednio oznakowane - poprzez chip lub tatuaż. Właściciele muszą posiadać ich paszporty oraz zaświadczenie weterynaryjne. Po przylocie do Meksyku fakt wwozu zwierzęcia musi być zgłoszony od razu na lotnisku, w biurze SAGARPA. Właściciel otrzyma certyfikat, pozwalający na legalny wwóz zwierzęcia. Szczegółowe informacje można uzyskać na www.sagarpa.gob.mx

Czy w Meksyku jest drogo?

Przepisy nie regulują wysokości środków finansowych wymaganych na pokrycie kosztów pobytu w Meksyku. W odniesieniu do turystów indywidualnych umownie przyjmuje się, że wymagana kwota to ok. 100 USD na każdy dzień pobytu, przy czym karty kredytowe lub płatnicze na ogół nie są traktowane jako dowody potwierdzające posiadanie środków płatniczych.

Przykładowe ceny towarów w sklepie:
Woda mineralna 0,5l $11
Piwo Corona $ 18
Coca cola 1,25 l $15
Chleb tostowy Bimbo $32
Baton Snickers $16.50
Kostka mydła $10
Ser krojony 400g $71
Szynka 300g $40
Taxi od $30 - $200 CENTRUM

Czy Meksyk to raj narkotykowy?

Meksyk jest krajem przerzutowym. To ostatni kraj, gdzie trafia kokaina z Kolumbii w drodze do Stanów Zjednoczonych Ameryki, który jest głównym odbiorcą kokainy na Świecie.

Możliwe, że na plaży lub ulicy zostanie Państwu zaoferowana sprzedaż narkotyków. Przestrzegamy przed ich kupowaniem. Jest to bardzo niebezpieczne.

Obrót narkotykami zagrożony jest sankcją karną od 10 do 25 lat pozbawienia wolności oraz dodatkowo grzywną.

Jeżeli zostałeś zatrzymany, aresztowany lub pozbawiony wolności, masz prawo żądać kontaktu z konsulem. Konsul zadba o to, aby obywatel RP nie był traktowany gorzej, niż obywatel państwa, w którym przebywa.

Czym płacić w Meksyku?

W dużych ośrodkach turystycznych można płacić dolarami amerykańskimi.

W miastach i centrach turystycznych akceptowane są ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe typu VISA, Mastercard oraz w ograniczonym zakresie American Express, chociaż przy wjeździe na terytorium Meksyku nie są one potwierdzeniem posiadania przez cudzoziemca środków finansowych. W razie utraty karty należy ją niezwłocznie zablokować, telefonując pod numer podany przez bank wydający kartę.

Należy pamiętać o napiwkach (10 -15%) w restauracjach, barach i kawiarniach, nie są one automatycznie wliczane w rachunek. Dla wielu Meksykanów to właśnie napiwki stanowią znaczną część ich wypłaty. Minimalne wynagrodzenia w Meksyku pozostały na poziomie 88,36 MXN około 17 PLN za dzień pracy!

Kto pyta nie błądzi?

Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczać gościom ani na ich pytania odpowiadać negatywnie. Meksykanie chętnie i przyjaźnie dają wskazówki zagubionym kierowcom czy turystom, co nie oznacza iż naprawdę wiedzą jak dojechać czy dojść do wskazanego miejsca :)

Jakie jest napięcie w Meksyku?

W Meksyku stosuje się napięcie 110 V, co w przypadku urządzeń z Polski oznacza konieczność zastosowania adaptera i transformatora.

Co zapakować do Meksyku?

Z reguły im mniej tym lepiej, wówczas podróżuje się nam przyjemniej i lżej. Warto zostawić miejsce w walizce na pamiątki z podróży.

W podróż do Meksyku warto zabrać głównie ubrania z krótkim rękawem, spodenki. Warto zabrać chociaż jedną koszulę z długimi rękawami i spodnie z przewiewnego materiału, będą chronić przed słońcem i komarami. Dla kobiet świetnie sprawdzą się sukienki i spódnice. Pamiętajmy o eleganckim stroju na kolację, w większości hoteli nie mają prawa wstępu mężczyźni z odkrytymi ramionami i odkrytymi stopami np. w sandałach lub japonkach. Na półwyspie Jukatańskim zawsze jest ciepło i wilgotno.  Świetnie sprawdzają się tkaniny syntetyczne takie jak  dla sportowców, które szybką schną. Nie ma co przesadzać z ciepłymi ubraniami, chyba, że wybieramy się na objazd i do Mexico City. Warto jednak zabrać chociaż jeden sweter, bluzę, czy lekki polar przyda się chociażby w autobusie, gdzie klimatyzacja zawsze włączona jest na najwyższych obrotach. Warto zapakować także lekką kurtkę przeciwdeszczową i parasolkę, która ochroni przed ulewnym deszczem oraz przed słońcem. Parasolki są także dostępne w hotelowym lobby, można je wypożyczyć na czas wycieczki. Koniecznie zabierzmy kapelusz lub czapkę która będzie chroniła nas przed mocnym słońcem.

Pamiętajmy spakować sprawdzone obuwie: sandały z mocną podeszwą sprawdzą się na wycieczkach i w trakcie wspinania na piramidy, obuwie sportowe i japonki bądź klapki pod prysznic.

Koniecznie zabierzmy lekarstwa, które spożywamy regularnie, jednak nie warto zabierać ze sobą całej apteczki. Lekarstwa w Meksyku są bardzo tanie, a przy biegunce podróżnej  te kupione w Meksyku działają lepiej, niż przywiezione z Polski.

Pamiętajmy o stosowaniu kremów z wysokimi filtrami. Wszystkie produkty typu kremy przeciwsłoneczne, kremy po opalaniu, czy środki odstraszające komary muszą być produktami biodegradalnymi. Produkty innego typu mają niszczący wpływ na naturalną florę i faunę Meksyku. Jeśli nie będziecie Państwo mieli  okazji kupić specjalnego kremu przed wyprawą – będą Państwo mogli go nabyć u przewodnika w cenie 15 EUR / USD (Firma Kiin Sun ).

Specjalny spray przeciw owadom „OFF Spray” będzie także dostępny  za 6 EUR / USD za butelkę z w trakcie wycieczki. Meksykański środek odstraszający komary działa znacznie lepiej niż europejski środek odstraszający owady.

Co warto przywieźć z Meksyku?

Meksyk zachwyci Was oryginalnym rękodziełem, drewniane maski, ceramikę, kalendarze Azteków i majów, hamaki, pikantne sosy-salsy i przyprawy, srebro, obsydian, jadeit, skóry to tylko niektóre z licznych pamiątek, które warto kupić. Nie zapominajmy, iż warto też w walizce zostawić miejsce dla lokalnych trunków: mezcalu z robakiem, teqilli, czy likierów z agawy o smaku meksykańskiej czekolady, wanilii i  kokosów. W trakcie wycieczek przewodnik zawsze wskaże, gdzie i kiedy warto zakupić lokalne skarby.

Iloma językami mówi się w Meksyku?

Zgodnie z Ogólną Ustawą o Prawach Językowych Ludów Tubylczych w kraju zarejestrowano 68 oryginalnych języków.

 Językiem urzędowym Meksyku jest język hiszpański., drugi po chińskim najczęściej używany język na Świecie, używany przez ponad 437 mln w 31 krajach.

Meksykańska odmiana różni się znacznie od „castillano”, którego uczymy się najczęściej w Europie. Na Jukatanie wielu mieszkańców posługuje się językiem maya. Maya yucateco jest powszechnie używany jako pierwszy język na obszarach wiejskich w stanie Jukatan oraz w sąsiednich stanach Quintana Roo, Campeche, a także w Belize. Pod względem liczby użytkowników zajmuje trzecie miejsce w Meksyku, po języku hiszpańskim i nahuatl. Obecnie językiem maya porozumiewa się 800 tys. osób.

W stolicy CDMX - mieście Meksyk jest powszechnie używanych 55 języków.
Najczęściej używa się języka:
Nahuatl około 30% ;
Mixteca  12,3%;
Otomi 10,6 %;
Mazatec 8,6%;
Zapoteco 8,2 %;
Mazahua 6,4 %.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) postanowiła uczcić różnorodność kulturową i wielojęzyczność poprzez ustanowienie „Dni języków” dla sześciu oficjalnych języków, wśród których jest język hiszpański.

Czego warto spróbować?

Meksyk zachwyca bogactwem zapachów i smaków. Meksykańska kuchnia kojarzy się natychmiast z kukurydzą (maiz), fasolą (frijol) i z ostra papryczką chile. Nie możesz wyjechać z Meksyku jeśli nie spróbowałeś:

Tortilli - placki  z mąki kukurydzianej są podstawą meksykańskiego wyżywienia, najlepsza jest prosto z gorącej blachy
Tacos - powstają po dodaniu mięsa np. wieprzowiny, czy wołowiny i dodatków np. cebuli, pomidorów do tortilli, a następnie ich zawinięciu
Quesadilli - otrzymujemy ją po złożeniu tortilli na kształt pierożka wraz z serem, grzybami i podsmażeniu
Burrito -  bardzo popularne w Polsce,nie jest to  jednak danie typowe dla kuchni meksykańskiej, jest fuzją kuchni meksykańskiej i amerykańskiej, powstało w stanie Texas główna różnica polega na tym, że placek jest z mąki pszennej i znacznie większy od tradycyjnej tortilli
Nachos – w Meksyku, nazywa się totopes, to przypominające chipsy trójkąciki stworzone z twardego placka kukurydzianego
Tostada - to twardy placek kukurydziany wraz z dodatkami, owocami morza, ceviche, lub z mięsem
Ceviche -  przyrządza się, zalewając surową, posiekaną rybę sokiem z cytrusów (najczęściej limonki), z dodatkiem cebuli, papryczki chili i soli, i pozostawiając do krótkiego zamarynowania
Tamales -  mielona kukurydza nadziewana mięsem najczęściej z kurczaka, owinięta i duszona w liściu kukurydzy
Pozole - wywar z wieprzowiny i ziaren kukurydzy z dodatkiem cebuli, rzodkiewki, sałaty, ostrej papryki
Elote - gotowana kolba kukurydzy, posmarowana serem lub/ i majonezem
Frijoles - ciemna masa? najczęściej serwowana jako dodatek do dań, czarna i czerwona fasola podawana z boczkiem i cebulką
Salsa mexicana – pico de gallo -to sos przyrządzony z zielonych pomidorów, chile i kolędry
Guacamole - roztarte awokado z cebulką i ostrą papryką
Mole poblano - kurczak w przyprawianym na ostro sosie czekoladowym
Flan – rodzimy deser budyniowy
Marquesitas -  chrupiące  naleśniki z bananami i nutellą, lub serkiem philadelfia i marmoladą sprzedawane po zmroku na ulicy
Coco loco - szalony kokos, naturalna woda kokosowa wzmocniona lokalnym trunkiem alkoholowym, bimbrem z trzciny cukrowej, lub mezcalem, albo tequillą
Aguas de sabor - w Meksyku pija się wody smakowe, które znakomicie orzeźwiają są to zmiksowane owoce z wodą mineralną takie jak np. pomarańcze (naranjas), limonki (limones), papaje (papayas), arbuzy (sandias), ananasy(pinas),owoce opuncji (tunas), pigwy (chicos zapotes), guajawy ( guayabas), mamey….etc.

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych